ako vybrať vypínače

 

 

Pri nákupe majte na pamäti skutočnosť, že každá rada vypínačov rôznych výrobcov nemá rovnaký spôsob navolenia komponentov. Napríklad pri rade Legrand Cariva a Schneider Electric Anya sú komponenty kompletné a nič netreba dopĺňať.

Toto neplatí pri radách vyšších ako Valena, Galealife, Axolute, Céliane, Sedna, Unica, Merten, kde už musíte brať na vedomie to, že vypínač sa skladá z viacerých samostatných častí. Strojček vypínača nemusí byť automaticky s krytkou, rámik vypínača sa spravidla kupuje samostatne, pri niektorých typoch ako Unica a Céliane je potrebný montážny rámik na uchytenie prístroja do krabice.

Pri neštandardných riešeniach ako Unica Allegro je potrebná aj krabica pod omietku špeciálnych rozmerov. Najlepšia možnosť ako predísť zlému navoleniu je preštudovať príslušný katalóg, ktorý si stiahnete z našej stránky alebo stránky výrobcu, alebo nás kontaktujte a my vám ochotne poradíme.

 

Nie je vypínač ako vypínač ako si väčšina ľudí myslí, keď sa rozhodnú ich vymeniť alebo kúpiť do novostavby alebo prerobeného bytu. Rozlišujú sa nielen dizajnom a farbou, ale aj funkčnosťou, kvalitou mechanizmu, trvácnosťou, zvukom ale najmä montážnou hĺbkou.

 

Do bytu sa vzhľadom na panelovú štruktúru s plytkými montážnymi krabicami hodia len vypínače s malým strojčekom aby sa vôbec dali namontovať. V tomto má prvenstvo a najväčšiu tradíciu výrobca Tesla. Je síce možnosť prehĺbiť otvory pre iné vypínače, ale už je to dosť hrubý zásah, ktorý sa nebude každému páčiť.

 

Do domu sa môžu použiť akékoľvek vypínače vďaka hlbokým montážnym krabiciam, čo umožňuje konštrukcia domu. Tu už existuje veľké množstvo výrobcov a naozaj rozhoduje viac dizajn a farba ako značka. Poprední svetoví výrobcovia sú napríklad Schneider Electric, Legrand, ABB, Niko, kde sa nemusíte obávať o kvalitu.

 

Neodporúčam Vám hlavne neodbornú montáž, nakoľko môže dôjsť k úrazom elektrickým prúdom, požiaru, zničeniu obvodov v stenách a samotného vypínača, nefunkčnosti vzhľadom k zložitejšiemu systému schodišťového alebo časovaného zapínania. Vypínače sa montujú s tým, že ich nebudete meniť ani opravovať najmenej desať rokov, takže zaplatíte len raz a nie sú to žiadne vysoké položky. Práveže to budete mať výhodnejšie, keďže elektrikári majú prístup ku komponentom cenovo výhodnejší.